Skip to main content

dman-iku

Nitelikli Eleman Sıkıntısı: Alman İş Gücü Piyasası için Türk Üniversite Mezunları

Aşağı Saksonya Alman Yönetim Akademisi ve İstanbul Kültür Üniversitesi ortak bir iş gücü projesi başlattı. Proje sayesinde Türkiye'den yüksek nitelikli üniversite mezunları Alman iş piyasasına hazırlanacak.

Aşağı Saksonya Alman Yönetim Akademisi (DMAN) ve İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ), başlattıkları ortak iş gücü projesinin uygulanmasına dair hususları içeren bir sözleşme imzaladı. Aşağı Saksonya Eyalet Şansölyeliği'nin Çarşamba günü duyurduğu üzere, imza töreni Türkiye Büyükelçisi Ahmet Başar Şen ile Aşağı Saksonya Başbakanı Stephan Weil arasında gerçekleşen görüşme esnasında düzenlendi.

Yapılan açıklamaya göre projenin amacı, "Almanya'daki kalifiye eleman eksikliğini Türkiye'den genç ve motive uzmanlarla telafi etmek". Proje sayesinde yüksek nitelikli Türk üniversite mezunları Alman iş piyasasına hazırlanacak. Duyurulduğu üzere, mühendislik, bilişim, sağlık ve lojistik en fazla talep gören sektörler.

Weil: "Güzel bir iş birliği örneği"

Projenin uygulama çerçevesine göre, vakıf üniversitesi İKÜ, “Almanya'da yaşama ve çalışma hayatına yönelik Almanca kursları, uygulama eğitimleri ve hazırlık seminerleri düzenleyecek”. Ek olarak, DMAN ile iş birliği içinde, “Almanya'daki ticari işletmelerin gereksinimlerine göre uyarlanmış” kurslar da sunulacak.

Başbakan Weil, projeden çok memnun olduğunu dile getirdi ve bu projenin "ortak çalışmanın ne denli başarılı olabileceğinin güzel bir örneği" olduğunu belirtti. Toplantının ardından Türkiye Büyükelçiliği şu açıklamayı yaptı: "Türkiye ile Aşağı Saksonya arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi, ırkçılık ve yanı sıra Aşağı Saksonya'da yaşayan Türklerin kaygıları” üzerine "açık ve dostane bir görüş alışverişi" gerçekleştirdik. 
 

Kaynak: 
https://www.trtdeutsch.com/news-inland/fachkraftemangel-turkische-hochschulabsolventen-fur-deutschen-arbeitsmarkt-7765627