Ana içeriğe atla

ALMANYA – TÜRKİYE İŞGÜCÜ ANLAŞMASI DEĞERLENDİRME TOPLANTISI

ALMANYA – TÜRKİYE İŞGÜCÜ ANLAŞMASI DEĞERLENDİRME TOPLANTISI

İstanbul Kültür Üniversitesi Avrupa Kariyer ve İş Gücü Birimi ile Aşağı Saksonya Eyaleti ‘Deutsche Management Akademie-Aşağı Saksonya Alman Yönetim Akademisi’ (DMAN) iş birliği anlaşması Almanya’da devlet üst düzey temsilcilerinin katılımı ile 20 Ocak 2022’de törenle imzalandı.

Aşağı Saksonya Eyalet Başkanı Stephan Well, Türkiye’nin Almanya Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, Hannover Belediye Başkanı ve Almanya’da belediye başkanlığına seçilen ilk Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Belit Nejat Onay, nitelikli iş gücü programında Alman hükümetinin desteğini vurgulamak üzere anlaşma töreninde hazır bulundular. Bild başta olmak üzere Alman basınında da yer bulan İKÜ-DMAN anlaşmasının Türkiye-Almanya işgücü ilişkilerine yansımaları, yükseköğretimde uluslararasılaşma, iş gücü anlaşmasının eğitim ve istihdama katkıları üniversitenin Ataköy Yerleşkesinde düzenlenen toplantıda değerlendirildi. Üniversitenin Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Bahar Akıngüç Günver,  Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dr. h.c. mult. Bahri Öztürk, Avrupa Kariyer ve İş Gücü Birimi Koordinatörü Öğr. Gör. Nilüfer Köker ve proje partnerlerinden Dr. Yerlikaya-Manzel & Dr. Manzel Hukuk Bürosu’nun kurucu ortağı Martin Manzel’in basının sorularını yanıtladığı toplantı 3 Şubat 2022 tarihinde gerçekleşti. 


Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Akıngüç Günver: Almanya artık acı vatan değil 

Bahar Akıngüç Günverİş gücü sözleşmesi için Almanya’da bulundukları sürece ilişkin izlenimlerini aktaran Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Bahar Akıngüç Günver şunları söyledi: “Almanya ziyaretimiz 3 günlük yoğun bir programdı. Almanya’da belediye başkanlığına seçilen ilk Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Hannover Belediye Başkanı Belit Nejat Onay başta olmak üzere ülkemizin çok genç ve değerli isimlerle temsil edildiğini gördüm; ki bu noktada artık Almanya 60 yıl önceki gibi acı vatan değil. Yeni kuşaklar, kültürlerarası uyumda da müthiş bir dönüşüm sağladılar. “

Toplantıda Kültür’ün kurumsal kodlarında uluslararasılaşmanın çok önemli bir yere sahip olduğunu belirten Başkan Dr. Akıngüç Günver, “1932’de Kültür ismiyle Eskişehir’de ders evini açan ilk kuşağımız dedem Halil Akıngüç, o dönem Almanya’da Uzak Okul anlamına gelen Fernschule’nin temsilciliğini alıyor. Mektupla Türkiye’deki öğrencilere teknik eğitim fırsatı sunan okulda 600 öğrenciye posta yoluyla içerikleri ulaştırıyor. Üniversitemizin uluslararasılaşma sürecinin Avrupa ayağını oluşturan DMAN anlaşması, tarihin eğitim adına en güzel ve güncel şekilde tekerrürü diyebiliriz. Bu anlaşma bizim eğitim standartlarımızı da korumak ve yükseltmek için bir motivasyon. Gençlerimizin, tüm tarifleri değişen yeni dünya düzeninde, uzmanlıklarını uluslararası alanda kabul görecek düzeye ulaştırmak için yabancı dil, uygulamalı eğitim, entelektüel donanımlarına akademik içeriklerimizde daha fazla yatırım yapacağız.” 


DMAN, yükseköğretimde uluslararasılaşma hamlelerimizin Avrupa ekseni 

“DMAN ile Üniversitemiz arasında imzalanan anlaşma, Kültür’ün yükseköğretimde uluslararasılaşma eylem planının Avrupa ayağı diyebiliriz. Erasmus ve İkili Protokoller günümüzde her üniversitenin olmazsa olmazı.  Avrupa'nın 26 ülkesinde 124 partner üniversite ile 280’nin üzerinde anlaşmamız var. Ayrıca Avrupa ülkelerinin yanı sıra dünyanın 4 farklı kıtasında isim yapmış üniversiteler ile bilimsel ve kültürel ikili iş birliği protokolleri, 2+2 anlaşmalarımız bulunuyor. Ancak daha fazlasını yapmak bizim esas motivasyonumuz. Aralık ayında Women Lawyers Group Middle East (WLGME) Kurucusu ve Direktörü Sayın Av. Raya Abu Gulal ile iş birliği protokolümüzü imzaladık. Hukuk alanında öğrenim gören ve görev yapan kadın hukukçuların güçlendirilmesi konularında iş birliğimiz olacak. Kazablanka II. Hassan Üniversitesi ile iş birliği protokolümüz kapsamında ortak yayınların yayımlanması, öğrenci değişimleri ve ortak danışmanlık doktora tez çalışmaları konularında çalışacağız. DMAN bu çok yönlü global bakışın Avrupa ayağı. Gençlerimizin akademik ve uzmanlıkları bağlamında yeni kültürlerde deneyim kazanabilmesi için Avrupa Kariyer ve İş Gücü Birimimizi hizmete açtık. Kültürdeki global akademik eğitimi, global deneyimlerle zenginleştirecekleri ve bir dünya vatandaşı olarak yetişebilecekleri yeni imkanlar için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz.“

Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dr. h.c. mult. Bahri Öztürk: DMAN ile öğrencilerimize gelecek planlaması yapıyoruz

Bahri Öztürk“DMAN projesi esas alınarak öğrencilerimize gelecek planlaması yapılmaktadır” diyen Prof. Dr. Dr. h.c. Öztürk projenin gençliğe olan katmadeğerini şöyle aktardı: DMAN projesi, Aşağı Saksonya Başbakanı, Berlin Büyükelçimiz ve Hannover Başkonsolosluğumuzun himayelerinde öğrencilerimize çok önemli fırsatlar sunmaktadır. İKÜ uluslararası ilişkileri çok eski ve geniş olan; uluslararasılaşmasını tamamlamış ve artırarak sürdürmekte olan bir üniversitedir.  Diplomamız başta Almanya olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde denklik koşulu aranmaksızın geçerlidir. Mezunlarımız mezun olur olmaz, isterlerse Almanya’da çalışabilirler. Örneğin Almanya barolarına kayıtlı çok sayıda hukukçumuz vardır. DMAN projesi bu olanaklara yeni katkılar sunmaktadır. Fakülte mezunu bir kişi henüz uzman değildir. DMAN üzerinde 5 yıllığına Almanya’ya gittiğinde orada adeta 5 yıl staj yapacak ve uzmanlaşarak ülkemize geri dönerek milletimize hizmet edecektir.”    

Martin Manzel: “Kalifye elemanlar Türkiye’ye Know How ile dönecek” 

Martin MetzelProgram kapsamının ayrıntılarını aktaran DMAN Direktörü Dr. Martin Manzel “Almanya Kariyer ve İş Gücü Programı Türkiye ile Almanya arasındaki dostluğu besleyen bir kariyer programıdır. Almanya’nın kalifiye eleman açığına hitaben başlatılmış olup, Türkiye’deki kalifiye elemanların yurt dışında çalışma tecrübesini kazanmalarını ve Türkiye’ye ‘know how’ ile geri dönmelerini hedeflemektedir.” dedi. 

Üniversitenin Almanya Kariyer ve İş Gücü Programı Koordinatörü Öğr. Gör. Nilüfer Köker ise programın amacını şu sözlerle özetledi: “Kazan-kazan” esasına dayanan bir program olup; amacı, bir yandan demografik değişim nedeniyle nitelikli iş gücü açığı bulunan Almanya’nın ihtiyacını karşılamak, diğer yandan ise nitelikli üniversite ve meslek yüksekokulu mezunlarına branşlarında tecrübe kazandırıp uzmanlaştırarak Türkiye’ye kazanım ve tecrübeleriyle dönmelerini sağlamaktır.” Öğr. Gör. Köker programa ilişkin ayrıntılı bilgi ve başvuru için adayların avkib.iku.edu.tr adresini ziyaret edebileceklerini belirtti.