Ana içeriğe atla


İKÜ Öğrencilerine Uluslararası Kariyer Yolunu Açan Protokol İmzalandı

Almanya’nın Celle şehrinde, eyalet ekonomisini oluşturan şirketlerin temellerini attığı devlet kuruluşu Aşağı Saksonya Alman Yönetim Akademisi (Die Deutsche Management Akademie Niedersachsen-DMAN) ile İstanbul Kültür Üniversitesi arasında iş birliği anlaşması imzalandı. Uluslararası piyasalara nitelikli iş gücü ve yönetici yetiştirme konusunda uzman olan Aşağı Saksonya Alman Yönetim Akademisi (DMAN) ile İKÜ arasındaki protokol 2021-2022 akademik yılında uygulanmaya başlayacak. Üniversite mezunları ve öğrencileri protokol çerçevesinde eğitimlerini geliştirmek için hem İKÜ’de hem de Almanya’da eğitim programına katılabilecekler. Programda başarılı olan öğrenciler ve mezunlar Almanya’da staj yapma ve iş gücü ihtiyacı olan alanlarda istihdam edilme olanağı elde edecekler. 

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş eğitim kuruluşları arasında yer alan DMAN ile yapılan protokolü “Gençliğin uluslararası kültürel ve profesyonel deneyimi için bir yatırım” sözleriyle tanımlayan İKÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Bahar Akıngüç Günver, iş birliğinin önemini “DMAN ile protokolümüz hem öğrencilerimiz hem de mezunlarımız için uluslararası bir deneyim olacak. Uluslararası iş piyasasına nitelikli iş gücü kazandırma konusunda detaylı bir eğitim programı protokolün en güçlü yönü” sözleriyle özetledi.

DMAN ile protokol temaslarını bizzat yöneten İKÜ Rektörü ise iş birliği hakkında şunları söyledi: “Aşağı Saksonya Alman Yönetim Akademisi (DMAN) ile imzaladığımız protokol gençlerimiz ve mezunlarımız için önemli bir adım. Protokol kapsamında Türk ve Alman şirketleri, organizasyonları, birlikleri ve odaları arasında ilişkilerin kurulması ve geliştirilmesi için projeler de yapılacak.  Afrika, Rusya, Çin, Orta ve Doğu Avrupa, Asya, Orta ve Yakın Doğu’da aktif olarak faaliyette bulunan ve bu ülkelerden gelen nitelikli iş gücünü, Aşağı Saksonya’daki şirketlerle buluşturan DMAN, yeni teknolojilerden de yararlanıyor. Yapay zekâ konusunda Aşağı Saksonya’daki şirketlerle de iş birliği içinde. Özetle, iş birliğimizin Türk ve Alman şirketleri, organizasyonları, birlikleri ve odaları arasında ilişkilerin kurulması ve geliştirilmesi için de önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz.”